همیشه دوست داشتم بدانم که چرا کسی هیتلر را نکشت تا دنیا از دست او راحت شود. بعضی ها می گویند که کسی جرأت آن را نداشت. اما آیا مجنونی پیدا نشد که ترس نتواند بر او غلبه کند؟ لابد در آن زمان حکیمی وجود داشته که با خود چنین اندیشیده است: “هیتلر نیز بگذرد، و رو سیاهی به ذغال می ماند!”

حال پس از گذشت بیش از شصت سال، نه تنها روسیاهی به هیتلر نمانده است، بلکه کتابهایی نیز در تمجید از برنامه ریزی های درست، افکار روشن، پشتکار مداوم و شجاعت های دلاورانه او نگاشته اند. حکیم هم حکیم های خیلی قدیم!اما زمانه تغییر کرده است و شخصی پیدا شده است که آنقدر دیوانه است که اگر هیتلر زنده بود او را به قتل می رسانید. نام او کوئنتین تارانتینو است. این کارگردان که جنون او زبان زد خاص و عام است، با ساختن فیلمی به نام “حرامزاده های بی شرف” سعی کرده است انتقام دنیا را از آلمانی ها (نازی ها) و شخص هیتلر بگیرد. گروهی سرباز آمریکایی که معروف به “حرامزاده ها” هستند به اروپا می روند و کارشان این است که پس از کشتن هر آلمانی، پوست سرش را نیز غلفتی بکنند. و سرانجام این فیلم منجر به قتل هیتلر به طرز بسیار بی رحمانه و همچنین پایان جنگ جهانی دوم می شود.

هر شخص احساس خاصی نسبت به هیتلر در ذهن خود پروانده است. تنفر، شجاعت، ابهت، ترس، و بسیاری از ویژگی های دیگر. ولی احساسی که از دیدن این فیلم به انسان منتقل می شود، ترحم نسبت به هیتلر و نازی ها می باشد که در نوع خود بسیار جدید است.

پ.ن1: این اولین مطلب من به فارسی است. لطفا اگر تمایل به نظر دادن داشتید راجع به نوع نگارش آن نیز نظر بدهید.

پ.ن2: نقدهایی که از برخی فیلم ها در این وبلاگ ارائه می شود تحلیل کاملا شخصی خودم از فیلم است و منبع و سندیت ندارد.

Inglorious Basterds

A film by Quentin Tarantino

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

83 + = 89