poster.visualهمیشه از بچگی دوست داشتم هی برم سفر، مخصوصا سفرهای خارجی. ولی موانع زیادی پیش روم بود. موانعی مثل بی پولی، نداشتن پاسپورت، ندادن ویزا، سربازی نرفتن، وقت نداشتن، و از همه مهمتر باور نداشتن سفر. به هر حال سالها گذشت تا بالاخره تمام این موانع حل شدند و تونستم چندتا سفر کوچولو برم. تجربه خوبی بود، ولی خیلی کم بود. هنوز واژه “بسیار” تحقق پیدا نکرده.

در همین راستا بود که دوست داشتم راجع به همه جای دنیا بخونم. از منابعی مثل دانشنامه ها، اطلس ها، راهنماهای توریستی و مستندها استفاده می کردم. ولی راضی کننده نبود. چون مطالب همه اینها خیلی رسمی و به دور از ذائقه فردیه. فقط میشه یک کلیت راجع به مردم یک کشور مثلا بدست آورد. خلاصه اینقدر انرژی گذاشتم روی این قضیه که با فردی به نام هَری آشنا شدم. هری همه جای دنیا رو سفر کرده. دیگه رسما هیچ جا نیست که نرفته باشه.

هری یه ایده داشت. گفت که دوست داره وب سایتی داشته باشه که هر کسی که اهل سفره، بیاد و راجع به جاهایی که رفته، چیزایی که دیده، حسی که نسبت به اونجا داشته، یه مطلب کوتاه بنویسه و بگه که کجاها رفته. اینطوری هم میشه فهمید هر کس چقدر تجربه سفر داره، و اینکه نظرش راجع به هر جایی که دیده، چیه. بعدش از من خواست که تو بخش فارسی این وبسایت بهش کمک کنم که منم با کمال میل قبول کردم. متاسفانه کاربر ایرانی خیلی کم داره هنوز ولی قراره من کمک کنم که زیاد بشن. اگه دوست دارید می تونید همین الان عضو شید و در رابطه با جاهایی که رفتن، تجربه تونو به اشتراک بذارین. اینم آدرسش:

http://www.thebesttravelled.com

ممکنه با خودتون فکر کنید که چه فایده ای داره اینکار؟ اخیرا من خودم خیلی دنبال این قضیه بودم. دیدم خیلی فرق داشت. بچه بودم. هنوزم بچه هستم. ولی کمتر از قبل. نمی دونستم که خارج از اینجا چطوریه دقیقا. خارجی ها برام مثل آدم فضایی بودن. فرهنگشون برام عجیب و غیر قابل درک بود. باورم محدود بود به چیزایی که همه میگن. مثلا می گن آلمانی ها آدمای جدی هستن، اصلا هم شوخی ندارن. در صورتی که غالبا اینطور نیست اصلا. با خوندن مطالب شخصی آدما، میشه این برچسب ها رو دور ریخت، و بیشتر هم نوع های خودمونو، یعنی همون آدما رو درک کنیم و دوست داشته باشیم. امیدوارم که من قدمی در این راستا برداشته باشم و دنیا طوری بشه که همه همو دوست داشته باشن. یاد آهنگ “Imagine” جان لنون افتادم. خیلی عمیقه.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

75 − 70 =